Francie 2014

Camargue – pokus č.1

Camargue – ráj plameňáků a divokých koní

Aneb, když vám vše připomíná jen velkou zoo, kde je ovšem jen pár druhů ptactva.

Na začátek musím říct, že focení v Ornithological Park of Pont de Gau kousek od městečka Saintes-Maries-de-la-Mer na jihu Francie je notoricky známé místo, kam se líní fotografové sjíždění za focením plameňáků, jejichž fotky pak prezentují jako wildlife. 

Nic o tom, že jih Francie obecně je nádherný kus země. Park nabízí podívanou na několik druhů vodního ptactva aj. druhů zvěře. Potíž je ale v tom, že plameňáci, díky kterým je to tu nejznámější, se sem slétávají za potravou, kterou jim tu den co den háží zdejší zaměstnanci po kýblech do vody ve formě zrní nebo nějakých granulí. Plameňáci tedy nejsou živeni jen svou přirozenou, živou potravou a myslím, že je to vidět na jejich vybarvení, které není tak syté, jako u kusů, kteří sem nelétají (alespoň tak si o tom znalí šeptají).

Když přidáme všechny ty fotografy kolem, kteří okupují stále ta stejná místa, jako např. volavčí stromy, na kterých neuděláte kloudnou fotku, máte definitivně po nějakém wildlife. Pokud se však nezařadíte mezi trouby se stativy namačkaných na sebe u těch pár stromů, můžete najít i zajímavá místa, kde se dají pořídit pěkné fotky. Občas, vlastně téměř vždy musíte pěkně na břicho do bláta a dost často do výkalů všech těch ptáčků, ale vyplatí se to! Jinak prostě pěknou fotku u vody neuděláte.

Nejen plameňáci

Všichni sem jezdí za plameňáky nebo volavkami, ale park nabízí prostor pro focení hned několika druhů ptactva, hmyzu, plazů aj.

Když se řekne u nás Camargue, tak mnozí si představí jen plameňáky růžové nebo divoké koně hnané při západu slunce po pobřeží (tuto kratochvíli si zde můžete objednat (bohudík ale nikoho z party fotografů včetně mě tohle nelákalo). Ve zdejších mokřadech můžete ale fotit kde co. Z vodního ptactva tu narazíte na kolpíky, pisily čáponohé, tenkozobce opačného a několik druhů volavek. Dál tu můžete sledovat např. velké zelené ještěrky, které jsou opravdu krásné a oproti našim ještěrkám pěkně macaté – přesně jde o druh Western Green Lizard – Ještěrka dvoupruhá. Vidět můžete několik druhů vážek aj. zajímavého hmyzu. Zajímaví jsou také zdejší černí býci, kteří jsou údajně vzpurní a nehodí se tak pro práci v zemědělství, proto se na farmách zvaných manades chovají buď pro maso, nebo jsou využíváni při populárních býčích zápasech. Camargský krémově bílý kůň je samostatným starobylým plemenem, potomkem prehistorických zvířat. Chová se polodivoce na rozlehlých pastvinách bez používání stájí.

error: Content is protected !!